Din kurv er lige nu tom!
Tal med din partner om din lyst til at være utro
Indlægsdato
Forfatternavn
Kategorier:

Comments
2 svar til “Tal med din partner om din lyst til at være utro”
Hej Lovecast,
Ulla mener, at man kan forebygge utroskab ved at samtale med sin partner om sin lyster til og fantasier om en anden mand/kvinde, som man lige har mødt.
Det forekommer mig at være en meget vanskelig samtale, der vil få mange til at gå bananas, få hyggen til at forsvinde og maden ende i den gale hals. Og det kan der være mange (gode) grunde til.
Vi lever i en kultur, hvor vi har lært at tale om tingene, finde løsninger gennem samtale. Og det er jo godt. Derfor synes jeg også, at man i forholdet skal tale om utroskab som emne. Men inden det bliver aktuelt.:
Denne samtale kunne eventuelt tage udgangspunkt i Tove Ditlevsens digt ”De evige tre” , der gribende beskriver dilemmaet mellem
virkelighedens og drømmenes kærlighed:Der er to mænd i verden, der
bestandig krydser min vej;
den ene er den jeg elsker,
den anden elsker mig.
Den ene bor i en natlig drøm,
der bor i mit mørke sind,
den anden står ved mit hjertes dør; –
jeg lukker ham aldrig ind.
Den ene gav mig et vårligt pust
af lykke, der snart for hen,
den anden gav mig sit hele liv
og fik aldrig en time igen.
Den ene bruser i blodets sang
hvor elskov er ren og fri,
den anden er et med den triste dag,
drømmene drukner i.
Hver kvinde står mellem disse to,
forelsket, elsket og ren –
en gang hver hundrede år kan det ske,
de smelter sammen til en.Hvis vi forstår dilemmaet, hvordan kan vi så arbejde hen imod en sammensmeltning af illusion og virkelighed. Hvilke energier skal vi begge lægge ind i parforholdet for at styrke det? En elsker til den ene trækker energi ud af forholdet.
Mange hilsen
Karin AHej Karin A
Tak for din kommentar til mit interview med Lovecast.
Jeg er helt enig med dig i, at emnet utroskab bør være et samtaleemne der har været på banen allerede i starten af et forhold af flere forskellige årsager.
For det første har vi forskellig opfattelse af, hvornår er man utro? Er det ved tankerne, er det hvis der flirtes til en fest, er det når man kysser en fremmed eller er det først ved den seksuelle akt? Hvis man ikke har samme opfattelse som ens partner, er det absolut vigtigt at definere denne grænse i fællesskab. En anden grund til at tale om det i starten af forholdet er at man kan tage den generelle snak uden at partneren med det samme bliver mistroisk.Jeg er af den opfattelse at der ikke findes mange forhold, hvor lysten til utroskab ikke dukker op på et eller andet tidspunkt, Det er her vigtigt at man personligt tager ansvar, og bliver klar på hvilke behov man ikke får opfyldt i sit forhold og derefter taler med sin partner om hvad man savner – jeg tror på at ens partner vil gøre sit bedste for at opfylde ønsker.
Hvordan man får drømmene og virkeligheden til at gå hånd i hånd, er bl.a. ved at give udtryk for sine drømme, så har partneren en mulighed for at opfylde drømmene – her er jeg selvfølgelig ikke blind for at den travle hverdag med børn, arbejde m.m. fylder en stor del af virkeligheden, og det er et vilkår, som vi alle har, men vi har altid et valg, så uanset hvor travl hverdagen er, så book altid tid og aftaler med din partner til kærestetid i din kalender og hold aftalen hellig. På den måde undgår I, at havne i KUN at være hinandens bedste ven og samarbejdspartner. Den bedste energi man kan lægge i sit forhold er altid at tænke på hvad der kan glæde ens partner (og her tænker jeg ikke kun seksuelt) men også de små ting i hverdagen, så selv om man selv er lav på energi, så brug lige lidt på kæresten alligevel – et kram, en sød sms, servere en kop kaffe eller hvad der nu gør ham/hende glad.
HUSK det du sender ud, er det du får retur.
De bedste og kærligste tanker til alle om det gode parforhold
Ulla Jane Jensen
Villa Vokseværk
Skriv et svar